FTTH Fiber Optic Multiswitch

Uydu anten sistemlerinde fiber optik teknolojilerin gelişmesi ile bakır kablo gereksinimlerini en aza indirmek için  bloklar veya geniş kompleks yapılarda daire içlerine ve saha dağıtım panolarına kadar fiber optik kablo ile uydu sinyallerinin taşınıp sadece TV prizlerine kaoksiyel kablo çekilerek tüm uyduları izlemek mümkün olmaktadır.

TEKNOLİNE firması TUBİTAK destekli arge çalışmaları sonucu çıkarmış olduğu , merkezde fiber optik çıkışlı multiswitch den son dağıtım kutusuna TV priz sayısı kadar fiber kablo çekilmesi ile fiber receiver aracılığı ile  tv prizlerinden  4 uydu + RF HEAD-END sinyalleri izlenebilmektedir. 

1-     TROS 17/32 16 IF+RF (4 SAT+RF) koaksiyel girişe sahip olup , 32 abone çıkışı fiber optik olarak dizayn edilmiştir. Koaksiyel abone çıkışlı multiswitchlerin , abone çıkışları fiber optik olarak taşınması ile endüstriyel bir yapı oluşturulmaktadır

2-     Abonedeki dijital receiver dan gelen voltaj, polarite kontrol, 22 Khz vb.. sinyaller fiber ışık olarak merkeze ulaşmakta olup her çıkış 1 abone olarak çalışmaktadır. 

3-     Cihazın ayrıca ilave TROS 17/32 FİBER OPTİK MULTİSWİTCH  cihazlar bağlanabilmesi için 17 x – 1 db Tap-off çıkışı bulunmaktadır. Bu şekilde 7 adet cihaz atlamalı olarak bağlantı yapılması sağlanmaktadır. 

4-     Kullanım alanları büyük komplekslerde, uzun mesafelerin olduğu, her noktada 2, 3 veya 4 TV priz olan tesisler , örnek olarak tatil köyleri, fabrikalar , kamu binaları, Villa projeleri, yüksek kuleler vs.. dir. 5-     Bu şekilde az sayıda tv prizi bulunan noktalar için  yüksek maliyetli fiber çeviriciler ve multiswitch kullanmaya gerek olmadan direk fiber kablo üzerinden abonelere 4 uydu+ RF  sinyali taşınmış olup,  uzun mesafelere tüm sinyallerin düşük kayıpla taşınması sağlanmaktadır.

6-     Merkezde kurulacak olan ilave QAM veya ANALOG HEAD-END RF sinyalleri de sistem üzerinden taşınmakta olup , dağıtım noktalarında mesela 5-6-7-8  veya daha fazla priz var ise , senaryo  2,3 veya 4 tv-sat prizden  uydu sinyalleri izlenmesi , diğer prizlerden Head-end sinyalleri izlenmesi sağlanacak şekilde sistemler tasarlanabilmektedir.

7-      Projelerde koaksiyel kablo kullanımını minimum düzeyde olması ile sistem de bakır kablonun zaman içerisinde deformasyonu ile oluşabilecek kayıpların önüne geçilmiş olmaktadır. 

8-     Ortak kullanımlı projeler de Otel, tatil köyleri, Kamu binası vs.. Aynı core üzerinden merkezi internet (NETWORK)  hattının da dağıtımı yapılmakta olup, RF modemler ile  her noktada kablolu , kablosuz internet kullanılması mümkün olmaktadır. 
 

9-     Sistemde Network çıkışı  fiber olarak sağlanmakta olup ilave fiber TX-RX media convertor veya SFP network switchler kullanılarak uydu anten sistemi altyapısı üzerinden ile  merkezi bir network ağı oluşturulabilmektedir.


        Örnek olarak ; Villa projelerinde bulunan IP interkom, villa IP  çevre kameraları, IP otomasyon sistemleri vs. için gerekli merkezi network ağı iletişimi sağlanmış olacaktır.

        Firma olarak arge yatırımlarına büyük pay ayırmamız dolayısı ile  geçmişte olduğu gibi sektörün önünü açacak yeni teknolojilerin üretilmesi birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir.

 

 

Whatsapp Whatsapp